Suttogó erő az intimitásban
Időpont:
2025.08.28. ill. 29. lehetőleg a délután minél későbbi időpontjában, mivel ha meleg van, akkor nem annyira kelleme a lovakkal a szabadban, a tűző napon tartózkodni. Ezt még egyeztessük, hogy mi lehet a legkésőbbi időpont, amit a program elbír.
Létszám:
Egyszerre maximum 14 fő tud részt venni a programon
Személyes bemutatkozás:
Aldea Benedek terapeuta, lovas önismereti coach-oktató,
a Suttogó Erő módszer alapítója vagyok.
Tudatos, önmagukért tenni akaró, úton járó embereknek segítek megszabadulni a stressztől, megtalálni valódi, tiszta minőségüket a természet, a mozgásmeditáció által, az önismeret útján.
9 évesen találkoztam először a lovakkal, akik azóta is életem jelentős részét töltik ki. Utam során gyermekként megismerkedtem a klasszikus angol stílusú lovaglással, majd később a mára korszerű, ló és emberközpontú, erőszakmentes szabadidomítás világával.
Mindemellett több mint 15 éve terapeutaként, a lovak mellett az emberek belső lelki világával, annak gyógyításával foglalkozom nap mint nap, részben egyéni ülések formájában, részben önismereti elvonulások, workshopok és utazások vezetése során.
A Suttogó Erő elvonulások életem ezen két fontos részét alkotó terület, a természet és a belső változás útjának integritásában született meg, és ott is kíván kibontakozni 2019-óta.
Hiszem, hogy a meditáció nem lehet elválasztva a testtől, az életrevalóság a spirituális gyakorlatoktól, a terápiás tér a természet erőitől.
Úgy vélem, hogy a természetet, amely elragadó erővel repít minket lényünk azon részéhez, amely önmagából fakadóan teljes, remek helyszín mindahhoz, hogy örömteliségünk mellett megtaláljuk önmagunk lelki és fizikai harmóniáját.
Programleírás:
Mi lenne, ha a lovak tanítanák neked az intimitás művészetét?
Gyengéd kapcsolódás önmagadhoz, a lovakhoz és a természethez.
A lovak szív energiája különösen erős. Gyakorta olyan érzés mellettük lenni, mintha egy óriási szeretettel teli tér ölelne minket körül, amely megnyit, és a középpontunkba helyez. Az élet megpróbáltatásait és a stresszt és a stressz okozta elkülönülést a természet harmóniájával vagyunk képesek meghaladni.
A gyengéd kapcsolódás a lovakhoz, és a természethez, annak zavartalan csendjében éppen ezt szolgálja.
A lovak remek jó tanítóink és személyiségünk töközői is egyben, ezért a velük töltött idő önismereti utunk fontos állomása lehet. A lovak őszinte társaink, hűen segítve belső folyamataink harmonizálását.
Érezd át, és tapasztald meg az intimitás világát a természet ősi energiájában fürdőzve egy igazán őszinte és játszmáktól mentes kapcsolódásban a lovakkal.
A 2,5 órás workshopon
Megtalálhatod a benned rejlő aggódástól, stressztől és negatív képzetektől mentes intim minőséged
Megújíthatod magad a test-tudat egységében a lovak segítségével
Megtapasztalhaszt egy tiszta, rárakódásoktól mentes kapcsolódást a világhoz
Új barátokra lelheszt a lovak személyében
Átélheted a lovakban rejlő bölcsesség és nyugodt erő minőségeit
Feltöltődsz hosszú időre életenergiával
Önismereti utat járhatsz be a lovak segítségével
Bepillanthatsz a lovak világába meglátva saját kommunikációjuk titkait
Mit kell tudni a programon való részvételhez?
Szükséges ruházat / felszerelés:
Szabadtéri tartózkodásra alkalmas, évszaknak megfelelő ruházat (több réteg előny), zárt, erős felépítésű cipő, erős napsütésben napvédő fehér sapka, kullancsriasztó, napfényvédőkrém, napszemüveg, kulacs, vízvételi lehetőség van
Fontos információ, kérlek ezt alaposan gondold át!
Amennyiben bármilyen növény, állat allergiád van, legyen nálad megfelelő gyógyszer, kenőcs.
Mi történik rossz idő esetén:
Mivel szabadtéri programról van szó, előfordulhat, hogy az időjárás közbeszól.
Ha nagyon rossz idő várható, akkor a programot a szabadegyetem ideje alatt egy másik időpontban tartjuk meg.
Erről a programot megelőző napon 12 óráig tájékoztatást adunk a szabadegyetem programszervezői által.
Gyakorlati kérdések:
Kell ehhez a programhoz lovas tudás?
Nem, nem szükséges. Sőt, ha esetleg eddig nem volt alkalmad lovak közelében lenni, ez most egy jó alkalom erre.
Milyen lovakkal fogunk találkozni?
Kunfakó és Hucul fajtájú, nagyon nyugodt, mentálisan kiegyensúlyozott, közepes méretű lovak lesznek a társaink. Különlegességük a nyugodtságuk és kedvességük. Előnyük, hogy nem túl nagyok, ezért aki első alkalommal találkozik velük, nem fogja őket túl nagynak érezni.


Önboncolás, azaz intimitás önmagammal
Gógl Györgyi vagyok, pszichológus. A visszajáró “feldmárosok” ismerhetik a boncolgató, elemezgető technikáimat. A bennetek rejlő, önmagunkat tudattalanul irányító, szimbólumokkal előcsalogatható tartalmakat szeretném nektek megmutatni. Workshopomon találkozhatsz a saját intim, rejtett részeiddel, mert az önismeret nem az elhárításokkal egyensúlyban tartott énünk vállalása, hanem az, ami mélyen, talán meglepetésszerűen is bennünk van. Ebbe az intimitásba léphetünk bele, ha van hozzá kedved. Tudnod kell, hogy ez egy olyan tükör, ami gyakran a meglepetés mellett szembenézést is tartalmaz. Van hozzá bátorságod?
Eszközigény: tábla, táblafilc, papír, színes ceruzák, tollak, alátét a lapoknak, olyan helyszín, ahol kényelmesen lehet ülni. Szék-párna, bármi.
Az ötlet a Smoke Sauna Sisterhood észt dokumentumfilm után született. A film egy női közösségről szól, akik rendszeresen szaunáznak együtt és közben megosztják egymással az emlékeiket, történeteiket, örömüket, bánatukat.
Nagyon megtetszett az ötlet, hogy legyen egy rendszeresen összejáró női csapat, akik segítik és ítélet nélkül meghallgatják, támogatják egymást.
Kapcsolatokban sérülünk és kapcsolatokban gyógyulunk, mondja Feldmár András. Kell hogy tartozzunk valahova, kell egy ítélkezésmentes, megtartò, szeretettel teli közeg mindannyiunknak. és igazából ez egy nagyon jó érzés, hogy van egy közösségem, ami megtart.
Egy budapesti szaunában november óta elindult a női csoportunk, Sauna sisters néven, amit hárman vezetünk, Huszár Annamarival kiegészülve és az első két nyitott alkalom után, januárban elköteleződött 11 nővel pedig havonta egyszer találkozunk és olyan témák mentén kapcsolódunk, amik a leginkább foglalkoztatják őket. Június 14. megtartjuk az utolsó közös alkalmunkat és szeptembertől, ha minden igaz, újra indulunk, új tagokkal, régiekkel.
A tematika ez: adva van egy szauna, ahol egy csoportnyi ember elfér, ti es mi a csoportvezetők.
Kik a csoportvezetők?
Heves Andrea pszichológus, egyetemi oktató
Ha erre a csoportra gondolok a generációk összekapaszkodása jut eszembe először. A kamaszkor pszichológiáját tanítom az egyetemen és sokszor eszembe jut a párhuzam a nyíló női lét és az egyéni terápiára hozzám járó kinyílt asszonyi sorsok között. Merjünk emlékezni, benne lenni abban ami nehéz, aztán megmártózni és lemosni hideg vízzel. Vezetek egy csoportot is ahol egyházban átélt bántalmazást elszenvedettekkel találkozom havonta. Szeretem a saját életemet, szeretek nő lenni ezt tovább adni. A filmek, a színház, a könyvek általi érzékenyítés is a munkám része. A hármas csoportvezetésben hiszek, a csoportot már több hónapja tervezzük a Dagály fürdőben. A Feldmár Intézetben legutóbb a Nehéz csoportot vittem két remek munkatársammal, hármas vezetésben.
Kőszegi Mária szabadúszó színész, képzésben lévő művészetterapeuta
Pályám során főként érzékenyítő, traumákat feldolgozó, társadalmunkat érintő vagy tabu témákkal foglalkozó előadásokban vettem, veszek részt. Szinte az első éveim óta vannak olyan előadásaim, amik drámapedagógiai elemeket tartalmaznak vagy arra épülnek, nem szoktalan nekem egy csoporttal dolgozni, együtt gondolkodni. 2019-ben mutattam be a monodrámámat, 7 daganatos betegséggel megküzdött nővel készítettünk interjút és az egyiket kiválasztva készült el az előadást és annak a feldolgozó beszélgetését az évek alatt főként én vezettem. 2024 januárjában elkezdtem a művészetterapeuta képzést az MMSZKE központban, szeretném, amit eddig tanultam a színházi pályám során, beépíteni és használni csoportos foglalkozások alkalmával.
Szaunázni nem csak télen, hideg, esős, kuckós időben jó és egészséges, hanem egész évben, sőt! Minden nap! A finnek már csak tudják… ők ugyanis egész évben szaunáznak! Méregteleníteni, lelassulni, a szauna melegében gondolkodni, kapcsolódni, megosztani évszaktól és időjárástól függetlenül egy olyan öngondoskodás, amit ritkábban adunk meg magunknak. Itt, a Nyári Egyetemen arra hívunk titeket, hogy csatlakozzatok hozzánk egy nyitott csoporthoz. Első nap koedukáltan lehet jelentkezni a közös szaunára, második nap csak nők, harmadik nap csak férfiak és a negyedik nap ismét koedukált szaunára várunk titeket. Férőhelyek korlátozottak, szauna befogadóképességétől függ.
Összekapcsolt, együtt könnyebben működő lények vagyunk és a tapasztalat azt mutatja, hogy jobban érezzük magunkat társaságban. Gyertek és szaunázzatok velünk, izzadjuk ki, amit ki akarunk, hagyjuk ott a szaunában ami nehéz és frissüljünk fel völgyben.
És miről fogunk beszélni a szaunákban? Ez tőletek függ. Arról lesz szó, amit ti behoztok. Az intimitásról fogunk gondolkodni azokban a napokban, arra nézünk rá, nekünk mi a viszonyunk vele. Beszélgessünk erről a szaunákban is!


Intimitás mint létállapot – élményworkshop
(csütörtök)
Az intimitás a személyes életünk és szociális kapcsolódásaink alapja, mégis kevés információnk van arra nézve, hogy pontosan mit jelent tudatosan intimitást létrehozni önmagunkkal és másokkal. Mit jelent meghittségben és párbeszédben lenni a testünkkel, önazonos szükségleteinkkel, vágyainkkal, – és felismerve azokat – tisztán megtestesíteni őket.
Ez a tapasztalatorientált workshop abban nyújt irányvonalakat számodra, hogyan tudsz az intimitás állapotához kapcsolódni a testeden keresztül, mit jelent követni a testválaszaidat, és megérteni a mélyebb valóságát az önintimitásnak az idegrendszered megfelelő szabályozásán keresztül. A program alatt megismerkedhetsz azokkal a nemzetközileg elfogadott testorientált módszerekkel, amelyek által közelebb kerülhetsz egyéni választásaidhoz, testi autonómiád felfedezéséhez.
Az intimitás rétegei – biztonságtól az izgalmig – élményworkshop
(péntek)
Az intimitás egy olyan idegrendszeri választás, mely a túlélési késztetésekhez és az abból fakadó pillanatnyi reakcióállapotokhoz képest nagyobb teret ad az élet felfedezéséhez, megnyilvánításához. Az intimitás olyan létállapot, mely több szinten és formában tapasztalható: a biztonsági jóllét és elégedettség rétegein keresztül az érzéki-erotikus jelenlét és szexuális izgalom minőségeiben is fellelhető.
Ez a tapasztalatorientált workshop arra ad lehetőséget számodra, hogy elméleti és gyakorlati szinten is képessé válj megkülönböztetni az intimitás rétegeit és szándékait a saját testedben, kapcsolati dinamikáidban, és tudatossá tenni azokat az életed különböző színterein. Ez egy lehetőség, hogy konszenzustereket hozz létre a kapcsolati félreértések és tudattalan kompromisszumok helyett.
Konszenzus az intimitásban – érintésworkshop
(szombat)
Az intimitás a sebezhetőségre való tudatos hajlandóság, a valóságra való felkészültség és a jelen tapasztalására való totális igent mondás. Ehhez viszont elengedhetetlen feltétel önmagunk szükségleteinek, határainak ismerete, képviselete, a szándékaink kifejezésére való felhatalmazás, hogy alapjává válhassanak a másokkal való együttműködéseidnek.
A workshop célja információkat és testtudatos eszközöket adni arra vonatkozóan, mit is jelent az érintésben, masszázsban, szexben vagy akár egy egyszerű találkozásban felelősséget vállalni a vágyainkért, határainkért, és azok között olyan közös megegyezésre jutni, mely mindkét fél számára hozzájárulás. Megtalálni az elme meggyőződésén, megfelelésén és szokásokra épülő hamis rutinján túl azokat a valós igényekre épülő közös szándékokat, melyek asszertív módon, egymás határainak tisztelete, valamint a megfelelő és tiszta kommunikáció eszközein keresztül válik láthatóvá – mindkét fél számára biztonságos és a vágyaikat teljes mértékben kiteljesítő, élő térré.
INTIM MEETING
“Arról kell beszélni, mi a személyes élményem, mert azt csak én tudom mondani. Senki más nem tudja. Sohasem tudta és sohasem fogja tudni senki – mi az élményem azt csak én tudom.” (FA)
Hogyan tudunk eljutni az intimitáshoz? Mi az, amit csak én tudok mondani neked?
Ebben a csoportban aktívan fogjuk gyakorolni, amitől intimen tudunk kapcsolódni. Egyéni, páros és csoportos formában. Néha egészen komolyan, néha pedig egészen viccesen fogjuk megközelíteni a témát. Ezen a két póluson mozgunk. Azokat várom, akik szeretik a közelséget, a játékot, a kísérletezést. Akik szeretnek hibázni. Akik nyitottak egy unorthodox mentálfitneszre. És persze az ezekről való beszélgetésre is.
Nyitott workshop, 12-15 fő


Nature Contact Playfight
Mi az, ami gyerekként ösztönösen jött belőlünk, amit nem kellett tanítani, kötelezővé tenni?
Mi az, amit állatkölyköknél látunk, amikor játékos módon hancúroznak, harcolnak egymással és szüleikkel, keresve és próbálgatva saját és társuk határait?
Mi az, ami hosszú évezredeken keresztül az ember életmódjának természetes része volt s aminek manapság oly sokan híján vagyunk a civilizált életmódunk következtében?
Gyermeki. Állati. Ősi. Természetes.
Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket, minőségeket és létállapotokat kapcsolok a Contact Playfight-hoz, ehhez az egyszerű és csodálatos mozgásformához.
Mire számíthatsz a workshopon?
Sok mozgásra, kapcsolódásra, játékra, az érzékszervek behangolására, szomatikus és figyelemmel teli gyakorlatokra, hangokra, érintésekre, önfeledt birkózásra, hancúrozásra, a kreatív energiák felszabadulására és ezen felül bármire, ami csoportként, együtt létrejön közöttünk.
Elsődleges cél egy erőszakmentes és biztonságos tér megteremtése, ennek feltételeiről a workshop elején közösen megállapodunk.
A részvételhez semmilyen tapasztalat vagy előképzettség nem szükséges, így ha érzed a hívást, várlak sok szeretettel!
Magamról:
Kwaysser Richárd Ármin vagyok, a mozgás a fogantatásom pillanatától kezdve szerves része az életemnek. Gyerekként, majd tinédzserként ez intenzíven testet öltött különféle sportok, illetve tánc- és harcművészetek formájában. Később a hatha jóga vált életem meghatározó részévé, az utóbbi években pedig további szomatikus és improvizatív mozgásformák (pl. kontakt improvizációs tánc, playfight, Logomotion) járulnak hozzá a jóllétemhez. Kifejezetten érdekel a mozgás, tánc, beszéd/hangok és egyéb kreatív, művészeti kifejezésformák (pl. festés, zene) improvizatív kölcsönhatása és az ezekkel történő kísérletezések, játékok, valamint az ezekből eredő önfeledt létállapotok.
A Contact Playfight szellemisége Grégory Chevalier workshopjain ragadott magával, aki évtizedes kutatómunkájára alapozva hívta életre ezt a mozgásformát, életszemléletet.
Hatalmas megtiszteltetés és hála jár át, hogy ezt az egyszerű, mégis mély és csodálatos megközelítést saját kíváncsiságom és lelkesedésem mentén képviselhetem, közvetíthetem, formálhatom és élhetem át újra és újra.
IGÉNYEK
Szabad téren szeretnénk lenni, füves és árnyékos helyen, közelebb az erdőhöz, mint a civilizációhoz (a tó feletti kis fennsík például már jó lehet). Előfordulhat, hogy hangosak leszünk, így szerencsés lehet, ha csendet igénylő foglalkozásoktól távolabb vagyunk.
Nyitottra tervezem a foglalkozást, minimum létszám nincs, maximum létszám 15 fő.
Lendvay Renáta vagyok, napközben tanácsadó pszichológus es pszichoterapeuta gyakornok Londonban, este pedig anyuka és feleség. Egész életemben különbözőnek éreztem magam a környezetemtől, mégis mindig kerestem a mély, őszinte kapcsolódásokat. Ez a személyes élmény inspirálta a workshopot.
Más. Milyen?
A workshop zárt körű, 8-15 fő részvételével zajlik, ahol minden résztvevőnek csak egy ülőalkalmatosság szükséges; a helyszín egy árnyékos szabadtéri terület vagy egy fedett tér lesz.
Workshop leírása:
Képzelj el egy teljesen új színt, olyat, ami nem hasonlít egyikre sem, amit eddig valaha láttál. Milyen érzés lenne egy ilyen új színnel találkozni? Mi, emberek, végtelenül különbözünk egymástól, de ezt sokszor nem vesszük észre, vagy nem szeretnénk tudomást venni róla. Bizonyos különbségeket pedig felnagyítunk vagy odaképzelünk. Ezek így egymás félreismeréséhez vezetnek, és szakadékként jelennek meg közöttünk. Azonban, ha van bátorságunk mélyen megnyílni egymás felé, lehet, hogy feltárunk magunkban, vagy megpillantunk a másikban új színeket, amiket eddig el sem tudtunk képzelni.
Az első, rövidebb napon a résztvevők bemutatkozása után egy bemelegítő játék következik, amivel ráhangolódunk a fejünkben lévő megkülönböztető kategóriákra. Az ezt követő napokon az idő első felében történetmesélésen keresztül ismerkedünk egymás olyan élményeivel, amikor a különbözőség megjelent az életünkben. Valaki elmond egy történetet, egy másik résztvevő pedig azt újra meséli egyes szám első személyben. A folyamat szabadon áramlik, és a résztvevők akkor osztanak meg vagy reagálnak, amikor arra késztetést éreznek. Majd egy szünet után, az idő második felében strukturálatlan tapasztalati csoport.
Együtt megpróbálunk megidézni egy olyan elfogadó teret, ahol oké megnyílni, ahol a különbözőségeink nem elválasztanak, hanem még szorosabban össze is tudnak kötni. A három napos workshop egy mélyreható élmény lehet, amelyben a különbségeink es az intimitás kéz a kézben járnak.


Egy csónakban
Judit vagyok, pszichológusként dolgozom magánrendelésben, ahol felnőtteket kísérek egyéni konzultációk során. Munkám és személyes tapasztalataim révén számos történettel találkoztam, amelyek inspiráltak ennek a csoportnak a megálmodására.
Az intimitásról sokszor a párkapcsolat és a szexualitás juthat eszünkbe, pedig valójában minden emberi kapcsolatban jelen lehet.
Ebbe a zárt csoportba szeretettel várom azokat, akik jelenleg nem élnek párkapcsolatban, azonban szívesen kapcsolódnának másokhoz. Ez a közösség lehetőséget ad arra, hogy a szingliség élményét – legyen az felszabadító, nehéz, inspiráló vagy éppen bizonytalan – megosszuk egymással. Akár hasonló tapasztalatokra találunk, akár teljesen eltérő nézőpontokkal gazdagodunk, a közös jelenlét segíthet új felismerésekhez jutni, sőt, talán váratlan találkozásokat is hozhat.
A csoport teret adhat, hogy őszinte kommunikációval és kölcsönös figyelemmel találkozzunk egymással. Itt a személyes történetek és megélések révén ismerkedhetünk meg az intimitás különböző arcaival.
Mint egy csónak, amelybe együtt szállunk be – négy napig közösen evezünk, de hogy milyen utunk lesz és hol kötünk ki, az rajtunk múlik.
Ws igények: Max. 12 fő – zárt, mindenképp árnyékos-szellős hely, lehet a szabadban.
TRE®
idegrendszeri kiengedődés a test ösztönös remegési, vibrálási mechanizmusával, nyakon öntve leföldeltséggel és intergálással
A testtel való munkával a legmélyebb rétegeinkhez tudunk eljutni, ami másképp nem hozzáférhető. A TRE®-ben nem értelmezünk, nem kell feleleveníteni korábbi élményeket, kifejezetten a testtel és a testérzetekkel vagyunk. Mindezt egy szelíd módon, ami az ösztönös rezilienciánkat hívja meg.
Sokféle remegés van és módszer, ami a test energiájával és vibrálásával dolgozik.
A TRE® technikának a lényege, hogy független minden pszichológiai és spirituális iskolától, irányzattól, kizárólag testalapú, szomatikus technika, a neuroanatómiánk működésére tanít meg.
Van ösztönös védekező, életmentő és fájdalomcsillapító mechanizmusunk (összehúzódás, lefagyás, ami feszültségként raktározódik el), és szerencsére ösztönös “elengedő” mechanizmusunk is. Ez a neuronén remegés, vibrálás. Ha ezt egy stabil jelenléti állapotban generáljuk, akkor az egészséges idegrendszerrel dolgozunk és szépen, szelepenként, fokozatosan távozni tud a felesleges, megrekedt energia a testből.
Integrált tapasztalást kínálnak a progresszív művészetterápiás elemek az alkalmakon, amivel a testi folyamatot támogatjuk meg.
A homeosztázisunkat finoman megsegítjük a természet ritmusaival.
Komplex workshop élményt nyújtanak a szabad alkotás és egyéb művészetterápiás technikák, amikbe finoman meg lehet mártózni, megtartva és tiszteletben tartva az egyéni tempó igényeit. A körülöttünk lévő mintázatok kedves megtartó hálót tartanak pszichénk számára. Az átváltozásért és stabilitásért minden érzékszervet bevonunk az folyamatba. Közösségben tudunk gyógyulni, szükségünk van a zsigeri kapcsolatokra. Nem cél az esztétikai érzék vagy készség fejlesztése, sem a nyugalmi állapotban létezés. Vitalitásunkat és bennünk rejlő életteliségünket hívjuk meg a töltekezés ünnepeire.
Segítő társaink lesznek az úton: asszociációs képek, természeti jelenségek, kollázs, agyag, olajpasztell, szabad alkotás, vers, zene, mozgás, idegrendszeri kiengedődés.
Az alkalmakat vezeti:
Saáry Eszter Nemzetközi TRE® Provider
Bővebben: https://saaryeszter.hu/


Közel lenni
workshop az intimitásról színjátszós és drámás módszerekkel
Hogy tudok valakit biztonságosan közelebb engedni magamhoz?
Hogy lehet igazán kapcsolódni valakivel?
Egyáltalán, mi az az intimitás?
A workshopon ilyen, és ehhez hasonló kérdésekkel fogunk együtt dolgozni a színjátszás és a dráma eszközein keresztül.
Számíthattok játékra, mozgásra, kapcsolódásra, egy kis jelenetezésre – de szigorúan csak egymás között!
Workshopunk zárt csoportban fog dolgozni, hogy a lehető legnagyobb biztonságban tudjunk együtt működni.
Számomra nagyon fontos, hogy mindenre lehet nemet mondani, és hogy semmi nem kötelező – semmi másra nincs szükséged, mint egy kis kiváncsiságra, egy pici nyitottságra, és a vágyra, hogy kapcsolódj másokkal!
Sági Soma vagyok, és 2020 óta dolgozom színjátszós trénerként a Fórum Kulturális Egyesületben.
Felnőttekkel, a színjátszás és a dráma eszközein keresztül dolgozunk együtt a komfortzónából való kilépésen, egymás megismerésén, és adott formátumok esetén egy előadás készítésével.
Előző csoportunkban – trénertárssal szoktunk dolgozni – a kooperáció volt a középpontban, hogyan tudom én kifejezni az igényeimet, meghallani a másikat, és együtt dolgozni – mindezt természetesen egy drámás, színjátszós keretbe bújtatva.
Jelenleg egy mesékkel foglalkozó workshopot tartok, amin a történetek, azok hősei (vagy gonoszai), a tanítás, és a közös megélés van fókuszban.
Úgy gondolom, hogy a színjátszás és a dráma tökéletes terep tud lenni az intimitásban való elmélyülésre, a megnyílásra, és az másikra igazán figyelésre.
Már most rengeteg gyakorlat van a fejemben, és mivel a hozzám érkezők többsége nem rendelkezik színházi háttérrel, tudom, hogy mi az, ami jól tud működni kevésbé tapasztalt emberekkel.
Igényeim alapvetően:
-egy tér, ahol nem vagyunk „kívülről” szem előtt – ez nem feltétlenül zárt tér, de nem tesz jót, ha mászkálnak körülöttünk / néznek minket
-„drámapapír” (nagy méretű papír, amire tudunk együtt is írni/rajzolni), ehhez színes filcek
-kisebb papírok, amikre egyénileg tudnak kreatív írásban írni, ehhez íróeszközök és felület, amin tudnak is írni (könyv/tábla, etc)
-JBL vagy egyéb kicsi hangszóró, amivel háttérzenét tudok adni gyakorlatokhoz
Ezekből gyakorlatilag mindent be tudok én is szerezni, csak ha már kérés volt, összeírtam 🙂
Zárt folyamatot szeretnék, minimum létszámnak mondjuk a 8-at mondanám, ami fontosabb lenne, hogy párosan legyünk, de meg lehet mindent oldani. Nagyon maximum a 20 fő, optimális 12-16.
Bensőséges idegen
Nyitott csoport, 20 fő max.
Lehet szabadban, legyen árnyék lehetőség.
Papírok, A 4-es, illetve újságpapír, csomagoló papír, amit és amire lehet festeni.
Ragasztó stift – 5 db
Vízfesték vagy tempera.
Bensőséges Idegen
A másikhoz való közeledés, a másikkal való kapcsolódás mindig kockázatos.
Sebezhetővé válok, és sebezhetővé válsz. Megreszkírozom, hogy megsebesülhetek, hogy esetleg bántani fogsz. Te is azt kockáztatod, hogy én bánthatlak. Benne van a pakliban. Tudom, hogy bánthatnálak. Jó, ha te is tudod, hogy bánthatnál engem.
Jó, ha gyakoroljuk, hogy mégsem bántjuk egymást. És folyamatosan ezt ismételjük. Állandóan gyakorolhatunk.
Soha nem vagyok készen, és te sem. Soha nem ismerhetsz meg teljesen, és én sem ismerhetlek meg téged egészen.
Valójában soha nem tudhatom pontosan, miket élsz meg, hogyan érzel, milyen gondolataid vannak, milyen neked énnek lenni. Megismerhetetlenek vagyunk egymás számára, valószínű, önmagunk számára is. Éppen ezért állandóan ismerkedhetünk egymással, állandóan egymásra és magunkra csodálkozhatunk.
Néha messzire, idegenbe kell menni, mint a mesékben, annak a megtapasztalásáért, felismeréséért, hogy igazából mind idegenek vagyunk, az ismerősség közelségében is.
Néha távolságra van szükség, hogy rájöjjünk, az ismerősség nem egyenlő az intimitással.
Vargabetű? Szükségszerűen elvesztegetett idő? Útkeresés?
Néha a távolság, az ismeretlen ébreszthet rá a közelségre. Néha az idegenek közelebb lehetnek, mint az ismerősök.
Ha nem szaladok el a zavarbaejtő élményeim elől, rájöhetek, hogy bár mind egyedül vagyunk, mind idegenek vagyunk, mégis mindannyian hasonló dolgokra vágyunk: kapcsolódásra, ismerkedésre, közösségre, közelségre.
Szeretnénk mindezt anélkül, hogy a kapcsolatért cserébe a saját szabadságunkkal kelljen fizetni.
Lehetséges ez?
Lehetséges azoknak az embereknek közössége, akiknek nincs közössége, és akikben nincs semmi közös?
Lehetséges idegenek között közelség, bensőségesség?
Gyere!
Ha a fenti sorok ismerősen hangzanak számodra, azért, ha idegenül csengenek, akkor azért!
Szeretettel várlak!
Soltész Ági


Hiába fürösztöd önmagadban, csak másban moshatod meg arcodat
Avagy: meghittségben önmagunkkal és másokkal.
A workshop folyamán egyéni és páros/csoportos formában is dolgozunk. Verbális és nem verbális úton keressük az intimitás meghatározását, aminek vannak szubjektív és objektív szempontjai is. Imaginációs gyakorlatokkal szimbólumokat keresünk, nonverbális gyakorlatokkal (mozgás, érintés) pedig lehetőségünk nyílik arra, hogy tudatosítsuk működésünket és ezzel együtt felfedezzük eddig esetleg számunkra ismeretlen vagy kevésbé tudatos működésünket kapcsolódásainkban.
Kényelmes ruhában gyertek, és ne tántorítson el a gondolat, ha egymáshoz kell érni addig számotokra esetleg ismeretlen emberekkel 🙂 Semmi sem kötelező, de érdemes bátornak, kísérletezőnek lenni, sőt az is rendben van, ha ez elsőre szokatlan.
Szécsi Judit, gyermek és ifjúsági klinikai szakpszichológus vagyok.
Foglalkozom színjátszással és improvizációval,
évtizedekig táncoltam, több éve foglalkozom nonverbális, mozgásalapú önismereti technikákkal.
Eszköz, helyszín igények: Zárt csoport, 6-8 fő, benti helyszín
Szűcs Izabella vagyok. Szakmai identitásomat tekintve neuropszichológiai szakpszichológus, Gyászfeldolgozás Módszer® Specialista, személyközpontú tanácsadó, sématerápiás konzultáns-jelölt, képzésben lévő pár- és családterapeuta. Mindezek a címek azonban mit sem érnének önismeretem és sajátélményű tapasztalataim nélkül, amelyek folyamatosan formálnak, alakítanak. A pszichológia mellett 14 éves koromban köteleződtem el, a szakma iránt érzett szerelem azóta töretlen. Hivatásomat az egészségügyben és a magánellátás keretein belül gyakorlom. A kognitív funkciók működését támogató szokások beépítésétől a veszteségfeldolgozáson át a határhúzás, önszeretet tanulásáig széles spektrumon segítem a hozzám fordulókat. Munkám során eklektikus szemléletet követek, ötvözve a fent említett szemléleteket a kapcsolat során megjelenő érzelmi igényekről és szükségletekről való gondoskodással.
Biztos menedék – dinamikus egyensúly és pszichés biztonság a mindennapokban
A túlélés és a növekedés záloga a dinamikus egyensúly, vagyis az a képességünk, hogy alkalmazkodjunk a külső és belső világ változó körülményeihez. Belső világunk megmunkálása, vagyis az érzelmeinkre való reflektálás, azok validálása és önmagunk komolyan vétele hozzásegíthet ahhoz, hogy megéljük az érzelmi biztonságot. Ez a stabil belső viszonyulás pedig lehetővé teszi, hogy értékes, időtálló kapcsolatokat alakíthassunk ki másokkal, megtapasztalva a kölcsönös megértés és valódi közelség minőségét.
A workshop során arra keressük a választ, hogyan teremthető meg az a belső biztonság és kapcsolati tér, amely lehetővé teszi az önazonos kapcsolódást és az érzelmileg hiteles, tartós kapcsolatok fenntartását.
Operatív leírás: A workshop fedett térben zajlik, ahol biztosított a kényelmes ülőhely (székek és párnák). Amennyiben az időjárás engedi, egyes részeket a szabadban, árnyékos területen is megtarthatunk. Fontos a nyugodt, zavartalan környezet. A workshop az első alkalom után zárt csoportként folytatódik, hogy kialakulhasson a bizalmi tér a résztvevők között. A workshop minimum 5, maximum 10-12 fő részvételével valósul meg, hogy elegendő tér és lehetőség jusson mindenkinek a mélyebb munkára és kapcsolódásra.
